Świece z wosku pszczelego

Jeżeli jesteście miłośnikami świeczek, to dobrze wiecie, że wybór tego rodzaju produktów jest ogromny, od kształtów, po kolory i zapachy, ale czy oprócz efektów wizualnych i walorów zapachowych warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Tak i jest to sprawa bardzo istotna, mianowicie z czego zrobiona jest świeczka/podgrzewacz? Z reguły jest to bowiem parafina, czyli substancja wydzielana między innymi z ciężkich frakcji ropy naftowej o temperaturze wrzenia ponad 350 °C lub z frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego. Parafinę uzyskuje się na samym końcu procesu rafinacji ropy, nawet asfalt jest uzyskiwany wcześniej. Czarny osad już pełen toksyn podlega wybieleniu przy użyciu rakotwórczego toluenu i/albo benzenu. Ten właśnie ciepły i żółty płomień, ktorym palą się świece parafinowe, zawdzięcza swój kolor toluenowi. Pomimo znacznie mniejszej toksyczności od benzenu (ten również wytwarza się w procesie spalania), toluen jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby. Obniża zdolność uczenia się. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a także uszkodzenia mózgu. Toksyczny dla organizmów wodnych.

W dalszym procesie do świeczek dodaje się barwniki i zapachy. Niektóre z nich emitują takie substaancje jak: aceton, tetrachloroeten, chlorobenzen, etylobenzen, styren, ksylen, fenol, krezol, cyklopentan, ołów, tlenek węgla, pył i sadze.

Końcowy produkt wygląda zupełnie niewinnie i ponętnie dla oka. Kupujemy ustawiamy w domu i … wdychamy substancje rakotwórcze, szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i zwierząt domowych. Czy są zatem jakieś zamienniki?

Świece z wosku pszczelego

Nie tylko nie są szkodliwe, ale mają też bardzo pozytywne właściwości. Świece z wosku pszczelego, kiedy się palą oczyszczają powietrze, uwalniając jony ujemne. Pyłki, kurz, brud i inne zanieczyszczenia mają ładunek dodatni, dlatego unoszą się w powietrzu. Jony ujemne uwalniane w trakcie spalania świecy z wosku pszczelego, neutralizują pozytywny ładunek zanieczyszczeń, które następnie są zaciągane przez świece albo opadają na ziemię. Dodatkowo świece te palą się przyjemnym jasnym płomieniem, o takim samym spektrum jak nasze Słońce (są więc przyjazne dla oczu) i produkują bardzo mało dymu. Pięknie pachną mieszanką miodu i kwiatowego nektaru. Mają wysoki próg topnienia (najwyższy spośród znanych wosków) co skutkuje znacznie dłuższym czasem spalania (2-5 razy), praktycznie nie kapią.

Koszt takich świec jest niestety znacznie wyższy niż standardowych parafinowych, ale zobaczmy jak odbywa się cały proces powstawania takiego wosku. Obliczono, że pszczoły musza przelecieć 240 000 km aby zebrać wystarczająco nektaru i wyprodukować około 3 kg miodu ukrytego w 500 g wosku. Owady te muszą się więc nieźle napracować, jednak efekt końcowy to nie tylko miód, ale również wosk. Substancja w całości naturalna, wolna od trujących chemikaliów, z której od zamierzchłych czasów sporządzano bardzo cenione świece.

Świece z wosku pszczelego moga pomóc przy wielu dolegliwościach takich jak np. astma, alergie, złe sampoczucie, depresja.

Uwaga wybierajmy tylko te świece, które sa w 100 % wytworzone z wosku pszczelego (wiele z nich zawiera jedynie 5% wosku a reszta to parafina).

źródło:
Toluen
Benefits of Honey
Beeswax Candles and Allergies


 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s